Назва цієї зелені походить від грецького слова basileus, яке означає «цар» або «король».
Період з кінця літа до початку осені - час сезонних овочів і трав. Дуже багато люблять рослину базилік за її насичений пряний аромат і гіркувато-солодкий присмак. Він росте у багатьох на дачних грядках поруч з петрушкою і кропом. Назва цієї зелені походить від грецького слова basileus, яке означає «цар» або «король». Відразу можна здогадатися, з якою повагою ставилися наші предки до цієї запашної рослини!
Корисні властивості базиліка
В Індії базилік уособлює гостинність, у стародавній Італії його використовували як «траву любові». Базилік багатий на біофлавоноїди - спеціальні органічні сполуки, які стабілізують структуру хромосом у клітинах і не дають їм руйнуватися. Таким чином, генетичний матеріал клітини стає стійким до переродження і утворення раку.
Характерний апетитний запах базиліка викликаний високим вмістом ефірних олій, які мають сильну бактерицидну дію. Вони знищують синьогнійну паличку, стафілококову і ентерококову інфекцію. Входить до складу базиліка вітамін К, який підвищує звертання крові.
Запах і смак базиліка збуджує апетит, фіолетові або зелені листочки додають у салати, супи, м'ясні та овочеві страви, піцу, макарони, соуси і паштети. У нас він вирощується як городня культура, але мало хто підозрює про його ефективність при лікуванні найпоширеніших хвороб.
Поки літній сезон у розпалі, встигни заготовити базилік про запас візьми на замітку кілька прикладів використання його в медичних цілях.
Застосування базиліка в народній медицині
- При запаленні очей і вухДля лікування хвороб очей (кон'юнктивіт, катаракта, глаукома) застосовують настій 1 ст. л. сухої трави базиліка на 1 ст. окропу. Остиглим засобом промивають очі кілька разів на день.Відвар базиліка знімає біль при отиті: 2 ст. л. трави завари 0,5 л окропу і доведи на слабкому вогні до кипіння, потім дай настоятися 10 хвилин. Компрес потрібно накладати загальноприйнятим способом кожен день, поки болить вухо. Крім того, можна скористатися і ефірним маслом базиліка, яка продається в будь-якій аптеці. Підігріте масло закапують по 1-2 каплі в вухо - це зменшує запалення та біль.
- При нервовому напруженні, суглобових, головних боляхЯкщо хочеш подолати постійну розбитість, втому, дратівливість, апатію, почни пити базилік як чай. Просто завари траву склянкою окропу і дай настоятися 15-20 хвилин. Вживай напій з кружечком лимона, цукром або медом 2 рази на день, і незабаром ти відчуєш прилив сил.Такий чай знімає головні і м'язові болі, викликані напругою. Біль проходить, якщо пожувати кілька свіжих листочків або помасажувати скроні ефірним маслом базиліка. Рослина допомагає впоратися зі стресом, укріплюючи нервову систему, покращує самопочуття і підвищує працездатність.
- При запаленні порожнини рота, болі в горлі і зубного болюЦе натуральні ліки здатні знищити до 99% мікробів, що знаходяться у нас в роті, не заподіявши шкоди організму. Якщо на щоках, язику, яснах є ранки, то базилік їх чудово загоює. Тому добре полоскати рот відваром базиліка або жувати свіже листя при стоматиті і ангіні.Зелень застосовується в боротьбі з зубним болем, карієсом і зубним каменем. Щоб заспокоїти зубний біль, досить пожувати пару листочків базиліка і потримати таку «жуйку» на хворому зубі. Відвар або настій рослини зміцнює ясна. Порошок з сушеного базиліка використовують для чищення зубів.
- При нудоті, печії, отруєннях, захворюваннях ШЛУНКОВО-кишкового трактуВідвар базиліка усуває нудоту і блювоту. Якщо з'їв що-небудь зіпсоване, то вживання листя базиліка допоможе впоратися з отруєнням. Тому запашну траву кладуть у страви, особливо м'ясні. Ця пряність стимулює травлення і засвоєння поживних елементів.Зелень базиліка нормалізує мікрофлору кишечника, відвари і настої знімають здуття, газоутворення і спазми, їх приймають при коліті і гастриті. Екстракти рослини застосовують для лікування печії та відрижки.
- Для поліпшення стану шкіри і волоссяДомашні маски з базиліком позбавляють від вугрів, почервонінь і в'янення шкіри. Завдяки унікальному набору компонентів рослина омолоджує шкіру, очищає пори, тонізує, заспокоює, вирівнює поверхню і покращує колір обличчя, лікує прищі, активізує регенерацію клітин.Базилік чудово тонізує обвислу шкіру. Для повернення чіткого овалу обличчя досить 2-3 рази на тиждень наносити кашку з подрібненого листя на шкіру обличчя, шиї і області декольте.
- Щоб зробити волосся густим, пишним і блискучим, прибрати свербіж і сухість шкіри голови, використовують настій базиліка безпосередньо після миття голови. Потрібно залити 100 г сушеного або свіжого базиліка 0,5 л окропу, дати настоятися півгодини, процідити і вимочувати в цьому засобі волосся 2-3 хвилини.
Вчені наполягають на тому, що користь базиліка для здоров'я незаперечна. Його протигрибкові, протизапальні, антиоксидантні властивості знищують інфекцію, допомагають роботі серцево-судинної системи, покращують стан шкіри і волосся, значно зміцнюють імунітет.
Експерти радять вживати свіжий або сушений базилік кожен день, щоб підтримати опірність до простудних захворювань в холодну пору року. Найзручніше заморозити листя базиліка на зиму в морозильній камері.
Сушений базилік володіє більш насиченим ароматом, ніж заморожений, зберігаючи всі корисні властивості. Рослину разом зі стеблами потрібно зібрати до початку цвітіння, висушити в темному, провітрюваному приміщенні. Або прогріти 1 годину в духовці з відкритими дверцятами при температурі 40 градусів. Зберігати сушений базилік найкраще в герметично закритому фарфоровому або скляному посуді.
Досвідчені дачники знають, що якщо натерти шкіру свіжим базиліком, то можна відлякати комах. А ти використовуєш цю рослину тільки як пряність? Тепер ти знаєш, чим корисний базилік.